Opisz wojnę trojańska

Pobierz

4 wrz 2013, 19:51:20.. Tam w nocy Achajowie wyszli z ukrycia, otworzyli bramy wojownikom i w ten sposób .Wojna trojańska toczyła się przez 10 lat, "Iliada" skupia się na wydarzeniach ostatnich kilku dni.. O jej rękę starali się, według różnych źródeł:Przedstaw historię wojny trojańskiej.. Iliada jest opowieścią o gniewie Achillesa ("Gniew, bogini, opiewaj Achilla" - tak rozpoczyna się utwór.. )Stawienie sie Achillesa w szeregi wojska 9.. Wg nich przyczyną wojny trojańskiej była skarga Gai - Matki Ziemi z powodu nadmiernej liczby ludzi.Streszczenie mitu o Wojnie Trojańskiej.. Przedstaw historię wojny trojańskiej.. Boginie zaczęły rywalizować o to, by .Troja, Ilion (gr.. Τροία oraz Ἴλιον lub Ἴλιος Ilios, łac. Ilium) - starożytne miasto położone w Troadzie u zachodnich wybrzeży Azji Mniejszej nad rzeką Skamander.Współcześnie stanowisko archeologiczne w Turcji, na wzgórzu Hisarlık w pobliżu wsi Tevfikiye, w prowincji ÇanakkaleWojna Trojańska, Wyprawa po Złote Runo, The Troj familijne .. )Przybycie bogini Eris i wręczenie jabłka niezgody 3.. Pewnego dnia mieszkańcy Troi zauważyli, jak .Wojna miała się rozgrywać w okolicach granic, na rzecze Skamandrze.. Tymczasem mamy tu do czynienia z fabułą dotyczącą jedynie epizodu z ostatniego roku tej wojny.. )Rozpoczęcie działań wojennych 12.. )Sąd Parysa - wręczenie jabłka Afrodycie 4..

Część wieloletnich ...Za pogwałcenie świętego prawa Grecy, wypowiedzieli wojnę Troi.

Opowiadanie "Zakończenie wojny trojańskiej" ze strony trojańczyka; Streszczenie mitu o Wojnie Trojańskiej.. Każdy program składa się z m.in. bogato animowanej opowieści, kolorowanki, gierek logicznych i strategicznych, turniejów czy .Opisz w PUNKTACH (ok.20) przebieg i przyczyny wojny trojańskiej.. Ἑλένη Helénē) - w mitologii greckiej królewna i królowa Sparty; bohaterka Iliady Homera.. Uchodziła za córkę Tyndareosa, króla Sparty, lub boga Zeusa, który pod postacią łabędzia zapłodnił Ledę, a Helena wykluła się z jaja.. Była najpiękniejszą kobietą swoich czasów.. Fragmenty ruin pod koniec XIX wieku odkrył Minos Kalokairinos.Wydarzenia opisane przez Homera w Iliadzie zakorzenione są w micie o wojnie trojańskiej.. Portal i aplikacja edukacyjna gdzie szybko znajdziesz odpowiedzi i pomoc na zadania.Sugeruje, że utwór odtwarza przebieg całej wojny trojańskiej, która trwała 10 lat.. Najważniejsze utwory oświecenia - zestawienieKoń trojański - zbudowany podczas wojny trojańskiej wielki koń, zrobiony z drewna, w którym ukryli się wojownicy greccy w czasie zdobywania Troi, pozorując jednocześnie odstąpienie od oblężenia.Obrońcy miasta, za namową Sinona, wbrew przestrogom Kasandry i Laokoona wciągnęli konia do miasta..

Wojna trojańska (mitologia grecka), wojna stoczona pod murami Troi, oblężonej przez Achajów.

Plan wydarzeń 1.. )Porwanie Heleny 7.. Według przepowiedni los wyprawy zależał od Achillesa Wojskami Greckimi dowodził brat Menelaosa - Agamemnon, wojska Greckie zbierały się w Aulidzie, a okręty gotowe o drogi czekały na morzu.Eratostenes wyliczył, że wojna trojańska odbyła się w 1184 p.n.e. Archeologowie przyjmują, że ok. 1200 p.n.e., a Troja, którą wtedy zniszczono, była warstwą Troja VII a (ślady pożaru, mogące świadczyć o oblężeniu i spaleniu grodu).Przyczyna wybuchu wojny trojańskiej było porwanie przez Parysa syna Priama i Hekabe pięknej Heleny, żony Menelaosa króla Sparty za co wypowiedziana została wojna.. )Wesele Tetydy i Peleusa 2.. )Potyczki i pojedynki ' 13.. Walki trwały przez dziewięć lat i nie przyniosły rozstrzygnięcia.Historia wojny trojańskiej.. Na wesele zaproszono wszystkich bogów poza Eris, boginią niezgody.W ten sposób Grecy odnieśli zwycięstwo i zakończyła się dziesięcioletnia wojna.. Knossos to stanowisko archeologiczne na Krecie pochodzące z czasów kultury minojskiej.. Najbardziej walecznym bohaterem trojańskim był Hektor; czuł o n wielki respekt i strach przed Achillesem.. Naprzeciw siebie stanęły ogromne wojska Sparty i Troi.. Walki trwały przez dziewięć lat i nie przyniosły rozstrzygnięcia..

Ajaks, Odyseusz, Diomedes, Nestor i Achilles to jedni z największych greckich wojowników.Rozpoczęto wojnę.

b) Parys rozsądza spór 3 bogiń na rzecz Afrodyty c) Porwanie Heleny d) Przygotowania Greków do wyprawy wojennej przeciw Troi: - objęcie dowództwa przez .Skrócona wersja "Wojny Trojańskiej" i "Przygód Odyseusza" dobra na przypomnienie sobie i odświeżenie tych historii, które z biegiem lat zacierają się w pamięci.. Podania o wojnie trojańskiej kształtował grecki epos (Homer, poeci cykliczni), potem liryka chóralna i tragedia grecka.. Polub to zadanie.. W końcu dziesiątego roku zastosowano Konia Trojańskiego - podstęp Odyseusza.. "Wojna Trojańska" zawiera w sobie kilka sporych fragmentów oryginału, co pozwala docenić mistrzostwo Homera i początków greckiej i europejskiej literatury i kultury.Wojna trojańska : mit i historia - Aleksander Krawczuk w kategorii Starożytność (do 476) / Historia powszechna / Historia, archeologia / Książki naukowe i popularnonaukowe / Książki i Komiksy / AntykwariatMit trojański stanowi jedną z najważniejszych opowieści kultury antycznej i jako taki budził od zawsze zainteresowanie wielu dyscyplin naukowych.. Przepowiednia głosiła, że bez niego Spartanie nie zwyciężą.. Kolejny zestaw dwóch gier, opartych na najbardziej znanych, mitycznych opowieściach tym razem o wojnie trojańskiej oraz wyprawie po Złote Runo.. )Postanowienie o wojnie 8.. Rzucenie na stół złotego jabłka z napisem "Dla najpiękniejszej".helena - z jej powodu zaczęła się wojna trojanska, najpiękniejsza konitea achilles - heros, walczył w tej wojnie, był prawie niesmiertelny gdyż jego matka zanużyła go w rzece która dawała nieznsczalność, lecz trzymała go z pięte , zginą ugodzony w piete strzałą parysa, hektor - W czasie wojny trojańskiej zabił Patroklosa (myśląc że to Achilles, gdyż miał na sobie jego zbroję), za co w odwecie zginął z ręki Achillesa pod murami Troi.królewicz i najdzielniejszy .Helena Trojańska (gr..

)Zabicie Petroklesa ...Wojna trojańska - według Homera i antycznych historyków dziesięcioletnie oblężenie Troi przez Achajów.

Wg nich przyczyną wojny trojańskiej była skarga Gai - Matki Ziemi z powodu nadmiernej liczby ludzi.Plan ramowy wojny trojańskiej: 1.. Menelaos odwołał się do pomocy swego brata Agamemnona, króla Argos i Myken oraz wszystkich książąt achajskich.. Tymczasem bogini bała się o swojego jedynaka.Aby zrozumieć wydarzenia opisane w Iliadzie - poemacie o dziejach wojny trojańskiej (Ilion to po grecku Troja) - należy cofnąć się w czasie znacznie wcześniej, do wesela księcia tesalskiego Peleusa i pięknej boginki Tetydy.. Krawczuk w "Wojnie trojańskiej" podchodzi do tej tematyki właśnie z takiej interdyscyplinarnej perspektywy.Opracowania zadań z popularnych podręczników do matematyki, fizyki, chemii, biologii, geografii i innych.. Mitycznym powodem konfliktu było porwanie Heleny, żony króla Sparty - Menelaosa, przez trojańskiego księcia Parysa, syna króla Priama.. Jego początek sięga przyjęcia weselnego księcia Peleusa i bogini Tetydy, na które nie została zaproszona bogini niezgody - Eris.. HISTORIA WOJNY TROJAŃSKIEJ a) bogini Eris rzuca jabłko niezgody.. Utworzyli potężną armię z Agamemnonem na czele, który był równocześnie bratem Menelaosa.. Hektor walczył z najlepszym przyjacielem Achillesa, Patroklesem.. )Żądanie wydania Heleny złożone przez Menelaosa i Odyseusza 10.. +2 (1) Odpowiedź.. )Powrót Parysa na dwór trojański 5.. Na leżącą w Anatolii i dotąd niezdobytą Troję na 1185 okrętach wyruszyli wojownicy achajscy.. )Pobyt na dworze króla Menelaosa 6. .. Wojska Menelaosa szykowały się już do wojny, ale nie można było na nią wyruszyć bez syna Tetydy Achillesa.. W szeregach Hellady Naczelnym dowódcą został Agamemnon.. Właśnie tej historii zawdzięczamy związki frazeologiczne typu: pięta Achillesa i koń trojański.Opisz Knossos, Mykeny i Wojnę Trojańską.. Podania o wojnie trojańskiej kształtował grecki epos (Homer, poeci cykliczni), potem liryka chóralna i tragedia grecka.. Rozpacz Achillesa po śmierci Patroklosa.Przyczyna wybuchu wojny trojańskiej było porwanie przez Parysa syna Priama i Hekabe pięknej Heleny, żony Menelaosa króla Sparty za co wypowiedziana została wojna.. Obrażona bogini pojawiła się więc nieproszona i rzuciła na stół weselny złote jabłko z napisem dla najpiękniejszej.. Naprzeciw siebie stanęły ogromne wojska Sparty i Troi.. Pojawienie się nieproszonego gościa na przyjęciu - bogini niezgody, Eris..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt