Sklada sie z z 4.Do trupa - interpretacja.. Znając obyczaje barokowe, możemy powiedzieć, że płeć piękna musiała być obowiązkowo biała.O SWEJ PANNIE Biały jest polerowny alabastr z Karrary, Białe mleko przysłane w sitowiu z koszary, Biały łabęć i białym okrywa się piórem, Biała perła nieczęstym zażywana sznurem, Biały śnieg świeżo spadły, nogą nie deptany, Biały kwiat lilijowy za świeża zerwany, Ale bielsza mej panny płeć twarzy i szyjeO swej pannie - Analiza utworu Wiersz "O swej pannie" to krótki tekst skomponowany według wyrafinowanego pomysłu konstrukcyjnego, tak zwanego ikonu.. Do przemyślenia Obowiązkowe peruki - zobacz film "Amadeusz" (1984 r.) o Mozarcie, wielkim kompozytorze.. Sonet Jana Andrzeja Morsztyna opowiada o nieszczęśliwej miłości.. Twórczość Jana Andrzeja Morsztyna to zjawisko niebywale bogate i różnorodne.Sep 11, 2021Wiersz Jana Andrzeja Morsztyna O swej pannie mówi o niezwykłej urodzie ukochanej kobiety.. J.A. Morsztyn O swej pannie Podmiot liryczny wymienia rzeczy białe takie jak mleko, perła, śnieg, aby na końcu stwierdzić, że skóra jego dziewczyny jest bielsza niż wszystkie wymienione rzeczy.. Biel, stanowiąca główny atrybut urody wybranki podmiotu lirycznego, nabiera ze względu na niekończące się zestawienia znamion hiperboli (przesadni), .Sep 11, 2021"O swej pannie" to wiersz zaliczający się w nurt liryki pośredniej, a dokładniej opisowej..
Czytaj dalej: O swej pannie interpretacja.
Podmiot liryczny prawi komplement wybrance serca, zyskując tym jej przychylność lub ogólnie: wszystkich kobiet.. Pierwsze dwie strofy to opis szczegółów, które mimo pewnych różnic, łączą te dwie postacie.Utwor liryczny, poniewaz posiada specyficzny zapis graficzny:wersy, strofy, .. W pierwszych sześciu wersach ukazuje obrazy przywołujące skojarzenia z bielą.. 23 .. Porównaj postawę podmiotu lirycznego wobec ukochanej w wierszu Andrzeja Morsztyna "O swej pannie" z postawą przedstaw - Pytania i odpowiedzi - Język polski Książki Q&A .. - liceum.. Jest to utwór oparty na stopniowej gradacji napięcia, które osiąga maksymalny poziom w zaskakującym zakończeniu tekstu, czyli - puencie.Podmiot liryczny porównuje siebie do trupa - złamane serce zestawia z umieraniem (Ty — strzałą śmierci, ja — strzałą miłości).. Wiersz zawiera w swej treści zarówno elementy religijne, jak i skojarzenia erotyczne., 4.. Można by rzec bieli metafory jak alabaster, mleko, łabędź, perła, świeżo spadły śnieg, kwiat lilii.Doskonałym przykładem takiego liryku jest powszechnie znany wiersz "O swej pannie", w którym podmiot liryczny za pośrednictwem ikonu (zestawienia porównań i metafor) opiewa piękno tytułowej panny..
W wierszu wystepuje podmiot liryczny, ktory mowi o swoich uczuciach.
Podmiot liryczny stosuje wyliczenia przedmiotów, istot i zjawisk doskonale białych jak: białe mleko, biały łabędź, biała perła, biały śnieg, biała lilia, by lepiej ukazać jak piękna jest… Całe wypracowanie → Porównaj postawę podmiotu lirycznego wobec ukochanej w wierszu Andrzeja Morsztyna "O swej pannie" z postawą przedstaw - Pytania i odpowiedzi - Język polski .. Porównaj postawę podmiotu lirycznego wobec ukochanej w wierszu Andrzeja Morsztyna "O swej pannie" z postawą przedstawioną w "Sonetach do Laury" Francesca Petrarki.. Interpretacja Rozbudowane wyliczenie, jakim posługuje się podmiot liryczny, przedstawia 6 rzeczy i zjawisk, które wydawać mogłyby się idealnymi przedstawieniami białości.Nov 16, 2021Wiersz Jana Andrzeja Morsztyna O swej pannie mówi o niezwykłej urodzie ukochanej kobiety.. Trup nie żyje, zakochany też już jest martwy, bo życie bez miłości nie ma .Podmiot liryczny zwraca się do kobiety, o której uczucia zabiega., 2.. Porównaj postawę podmiotu lirycznego wobec ukochanej w wierszu Andrzeja Morsztyna "O swej pannie" z postawą przedstawioną w "Sonetach do Laury .Anafora - powtórzenie tego samego słowa, zwrotu na początku wersu, strofy, zdania..
Podmiot liryczny nie docenia wartości słowa, którymi się posługuje., 3.
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-19 12:20:43.. Podmiot liryczny stosuje wyliczenia przedmiotów, istot i zjawisk doskonale białych jak: białe mleko, biały łabędź, biała perła, biały śnieg, biała lilia, by lepiej ukazać jak piękna jest dziewczyna, której urodę.. Jest to nieszczęśliwie zakochany mężczyzna, porównujący swoją .Podmiot liryczny jest zakochanym mężczyzną, przeżywającym rozterki, które wywołała miłość.. jest przykładem liryki religijnej, a także osobistą modlitwą Kochanowskiego do Boga.. Zadanie jest zamknięte.. Zakochany porównuje się do trupa, wskazując, że łączą ich wspólne cechy: "Leżysz zabity i jam też zabity, Ty - strzałą śmierci, ja - strzałą miłości".. Wiersz pochodzi ze starozytnosci.. Dobrodziej.. Robi to w sposób szczególny.. Pierwsze dwie strofy mają charakter opisowy.. Wiersz kojarzy się z libertyńską swobodą rozumowania o świecie i odrzuceniem wartości., 5.Podmiot liryczny wygłasza "cierpiętniczy" monolog, w którym zwraca się…do trupa (liryka zwrotu do adresata).. Natomiast ze względu na podjęty temat można zaliczyć go do poezji miłosnej.. Sonet "Do trupa" nie potrzebuje głębszego sensu.. Filozof i myśliciel zauważa, że w obliczu wszelkich niepewności jedno jest niezmienne i prawdziwe: "To na wieki nie minie, Że marna marność słynie …".Występują rymy żeńskie, dokładne, np. miłości - rumianości, kwili - chwili..
Podmiot liryczny wychwala w nim piękno, a dokładniej biel, lica swojej ukochanej.
Rozpoczynając od pierwszego wersu czytelnik ma do czynienia z wyliczeniami poszczególnych, stopniowo wprowadzanych odcieni bieli.Utwór "O swej pannie" Jana Andrzeja Morsztyna należy do cyklu epigramatów włączonych do tworzonego przez ponad dwadzieścia lat zbioru pt.: "Lutnia".. Przeczytaj wiersz O swej pannie I znajdź w wierszu anafory wyliczenie hiperbole O SWEJ PANNIE Biały jest polerowny alabastr z Karrary,Przedstawia nieszczęśliwą miłość mężczyzny do kobiety.. Niezwykły i zaskakujący odbiorca wypowiedzi lirycznej oczywiście milczy, podczas gdy czynny rozmówca kształtuje kunsztowną skargę.Sonet I - interpretacja utworu Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego.. Podmiot liryczny w wierszu wypowiada się w pierwszej .. Anafora zazwyczaj łączy się z paralelizmem składniowym, jak np. w wierszu Morsztyna "O swej pannie": Biały jest polerowny alabastr z Karrary, Białe mleko przysłane w sitowiu z koszary, Biały łabęć i białym okrywa się piórem,Według podmiotu lirycznego jedynym gwarantem stałości i najwyższą wartością jest niewątpliwie Bóg, którego prawa i autorytet winny stać się podstawowymi wytycznymi w ludzkim postępowaniu.. Podmiot liryczny wygłasza bowiem monolog skierowany do nieboszczyka, porównując się z nim na zasadzie kontrastów.. Owo rozdarcie podkreśla często używane słowo "jeśli".4.. Są pełne pytań retorycznych, które ukazują zagubienie, niepewność co do uczuć podmiotu lirycznego.. Autor zadania wybrał już najlepsze rozwiązanie lub straciło ono ważność..