Tradycje świąteczne w ukrainie

Pobierz

Zwykle biorą w nim udział dzieci, choć dorośli także dają się ponieść zabawie.. Dowiedzieliśmy się, żę w Niemczech zanim przyjdzie Święty Mikołaj dzieci muszą dokładnie wyczyścić swoje buty.. To obyczaj oblewania się wodą w powielkanocny poniedziałek - stąd i nazwa -Lany (Oblewany) Poniedziałek.. Wśród innych potraw znajdziemy ryby, grzyby, pierogi, ziemniaki, kompot itp.Apr 14, 2022Mar 30, 2021Apr 11, 2022Ukraińska Wielkanoc: wróżby, hajiwki i kraszanki.. Dodatkowo, na czterech rogach stołu układa się główki czosnku, aby odpędzić złe duchy.Mar 8, 2022Tradycja ta jest praktykowana do dziś, ale głównie na wsiach.. UKRAIŃSKIE TRADYCJE WIELKANOCNE Author: 18534Tradycyjna ukraińska wieczerza wigilijna składała się, w zależności od regionu, z dwunastu bądź dziewięciu postnych potraw, wśród których powinny były znaleźć się barszcz, ryba, grzyby, pierogi z fasolą bądź kapustą, duszone ziemniaki, kompot z suszonych owoców (ukr.. Kultura zza wschodniej granicy jest bardzo bogata.Ja w tym roku wyjątkowo spędzam Wielkanoc na Ukrainie.. Na wigilijnym stole pojawia się 12 potraw, a wieczerzę rozpoczyna się po ujrzeniu na niebie pierwszej gwiazdki.. Nieodłącznymi elementami tego święta są tańce i bliny (naleśniki).Sep 29, 2021podczas świąt w Ukrainie.. A moim ukraińskim czytelnikom opowiem o świętach w Polsce.Apr 13, 2022Tradycje Bożonarodzeniowe w Ukrainie..

Za najważniejsze obrzędowe danie uważana była od zawsze kutia.Na Ukrainie obchodzi się wiele różnych świąt, a z każdym wiążą się liczne zwyczaje i tradycje.

Ukraińcy również przygotowują tę ostatnią.. Również 7 stycznia zwyczajowo odwiedza się lub zaprasza gości do swojego domu.Na Ukrainie istnieje silna i żywa tradycja śpiewania kolęd podobnie jak w Polsce.. W trakcie Bożego Narodzenia na Ukrainie, wszyscy wspólnie śpiewają przy wigilijnym stole, w cerkwiach, a także na świeżym powietrzu podczas świątecznych koncertów.. W tym dniu we wszystkich kościołach odbywają się uroczyste liturgie Bożonarodzeniowe.. Maslenica obchodzona jest w ostatnim tygodniu przed Wielkim Postem.. Popularniejsze niż w Polsce są grupy kolędników.W Polsce, wśród nich na pewno będzie: barszcz czerwony z uszkami, kompot zrobiony z suszonych owoców, pieczony karp, a w wielu regionach np. kutia.. To czas ozdabiania choinek i tańców wokół nich.Oct 9, 2020Mar 14, 2022Przykładem jest Rizdwo Chrystowe, czyli Boże Narodzenie i Świat-Weczir.. Zwyczaj ten wywodzi się z opowieści o biednej kobiecie, która nie mogła zjeść kolacji wigilijnej, ani udekorować choinki.. Tradycje Bożonarodzeniowe w Ukrainie.. Innym popularnym zwyczajem ukraińskim jest tzw. tydzień Maslenicy.. Podobne są również potrawy - kutia, pierogi, ryby, kompot z suszonych owoców to podstawa.. Podobne do polskich obrzędy praktykowane są tam na przyjęcie wiosny.Apr 21, 2022Apr 17, 2022Oct 8, 2020Dec 24, 2020Mar 24, 2022Nie każdy wie, że święta Wielkanocy na Ukrainie mają miejsce… aż dwa razy w ciągu roku, a tradycje i kultura obchodzenia świąt jest zupełnie inna na wschodzie, w centrum i na zachodzie Ukrainy..

Poznaliśmy też ...Ozdoby świąteczne w kształcie pajęczyny i pająków Nasi wschodni sąsiedzi wieszają na świątecznym drzewku sztuczne pająki i pajęczyny, które mają przynieść szczęście domownikom.

Wielkanoc na Ukrainie jest więc różnorodna i być może dlatego jedyna w swoim rodzaju.. Przytłaczająca większość obywateli w krajach Wschodniego Partnerstwa należy do obrządku prawosławnego.. Odwiedził nas Mikołaj z Ukrainy, z których dzieci wesoło się bawiły.. Wyjątkowo, bo zazwyczaj Święta Wielkanocne w Polsce i na Ukrainie przypadają w różnych terminach i ciężko jest wszystko zgrać, aby przyjechać w ten czas do domu.. 7 stycznia przypada jedno z 12 głównych świąt kościelnych - Boże Narodzenie.. Wszystko zaczyna się 1 stycznia wraz z Nowym Rokiem, odtąd przez cały tydzień trwają przygotowania do obchodów prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia (7 stycznia).. Obyczaj wiąże się pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt